Przesuwne drzwi zdobywają z roku na rok coraz większą popularność w dziedzinie aranżacji wnętrz. Już teraz liczba pomysłów na urządzanie pomieszczeń z ich udziałem jest bardzo duża, a wszystko wskazuje na to, że będzie jedynie coraz lepiej. Warto dowiedzieć się zatem nieco więcej o wszystkich ich zaletach które sprawiły, że podbijają one obecnie serca tak wielu miłośników ciekawych wnętrz.

Jedną z ważnych cech takich drzwi jest fakt, że są one dość zróżnicowane. Na rynku możemy znaleźć przede wszystkim drzwi przesuwne naścienne oraz ukryte. Jak łatwo można się domyśleć, drzwi ukryte nachodzą na ścianę, przez co można je zamontować bez wykonywania żadnych poważniejszych prac czy ingerencji w strukturę ściany. Skrzydło jest tu montowane na specjalnych prowadnicach; w niektórych przypadkach można je umocować nawet na suficie.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie takich drzwi już w momencie budowy domu, bowiem dzięki temu będziemy mogli przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na ścianie do ich ukrycia. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na ich zamontowanie nieco później, to możemy skorzystać z płyt gipsowo – kartonowych, aby stworzyć wystarczającą do tego przestrzeń. Szerokość takiej szczeliny nie musi być szczególnie duża, choć trzeba pamiętać, że muszą się w niej zmieścić nie tylko same drzwi, ale także i cały dodatkowy sprzęt – jak na przykład szczotki uszczelniające. W przypadku większych otworów możemy zdecydować się na dwa skrzydła.

Drzwi przesuwne to przede wszystkim ogromna oszczędność miejsca. Stosuje się je zatem głównie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie staramy się wykorzystać każdy centymetr dostępnej tam przestrzeni.

Wielu ludzi kojarzy drzwi przesuwne z dość nudnym rozwiązaniem, co jednak nie jest prawdą. Obecnie na rynku można spotkać się z bardzo szerokim wyborem takich rzeczy, zatem właściwie wszystko zależy tu od naszej własnej wyobraźni oraz preferencji. Oczywiście, posiadają one także pewne wady. Jeśli o ich zamontowaniu nie pomyślimy już na etapie budowy domu, to potem może sprawić nam to nieco problemu. Dodatkowo w przypadku drzwi przesuwnych naściennych pewna część ściany musi być nieumeblowana. Mimo wszystko jednak w wielu przypadkach rozwiązanie to sprawdza się naprawdę rewelacyjnie.