Drzwi wewnętrzne – element niezwykle praktyczny, który może stać się również ogromną ozdobą każdego wnętrza. Pamiętać należy o tym, aby idealnie dopasować je do kształtu otworu w ścianie oraz jego szerokości. Szczegóły dotyczące montażu precyzuje natomiast obowiązujące w Polsce prawo budowlane.

Aktualne normy prawne mówią, że drzwi wewnętrzne nie mogą być węższe niż dziewięćdziesiąt centymetrów. W praktyce jednak okazuje się, że nie brakuje mieszkań, w których drzwi niekoniecznie zgodne są z tym założeniem. Tyczy się to szczególnie starszych mieszkań, w których drzwi są na ogół dużo węższe. Dostosowanie ich do norm wiązałoby się z rozkuwaniem ściany. Dużo bardziej szczegółowe regulacje odnoszą się do drzwi łazienkowych i kuchennych . W przypadku tych pierwszych pamiętać trzeba, że otwierać powinny się na zewnątrz. Obowiązkowa jest również obecność wywietrzników, które muszą znaleźć się również w drzwiach prowadzących do kuchni.

Przystępując do wyboru drzwi wewnętrznych, nie powinniśmy ograniczać się tylko i wyłącznie do wymiarów, które podane zostały na planie. Nieraz zdarza się, że znacznie odbiegają one od rzeczywistości. Zawsze trzeba zmierzyć otwór drzwiowy. Robimy to aż w trzech miejscach: na dole, na górze oraz pośrodku. Najmniejsza wyznaczona wartość narzuca nam szerokość drzwi. Nie bez znaczenia jest także grubość samej ściany. Standardowe ościeżnice stosować można wtedy, kiedy jej szerokość wynosi 9,5 centymetra.

Zaopatrzeni w tak szczegółową wiedzę możemy bez obaw udać się do sklepu. Kupowany przez nas zestaw składał będzie się ze skrzydła, futryny oraz zawiasów. Pamiętać trzeba, że klamki musimy dokupić oddzielnie. Na rynku dostępne są drzwi wewnętrzne wykonane albo z drewna litego bądź klejonego, albo płyt pilśniowych określanych skrótem HDF.

We wszystkich pomieszczeniach poza łazienką mamy wybór dotyczący tego, w jaki sposób drzwi będą się otwierać. Dowolnie wybierać możemy również stronę ich montażu. Dostępne opcje to prawo/lewo oraz otwarcie do środka lub na zewnątrz.

Nie należy pomijać również kwestii okleiny oraz tego, w jaki sposób drzwi zostały wykończone. Do wyboru mamy skrzydła pełne, te z ozdobnymi elementami szklanymi bądź takie, które w całości wykonano ze szkła. Te ostatnie to świetny wybór to pomieszczeń urządzonych w iście nowoczesnym stylu. Ościeżnice mogą być proste bądź zaokrąglone. Jest więc w czym wybierać.

Więcej informacji o drzwiach wewnętrznych znajdziecie Państwo pod adresem: http://www.impro.com.pl/kategoria/drzwi-wewnetrzne