mężczyzna z szybą

Naszą analizę zacznijmy od przybliżenia definicji. To obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie okna na rynku. Przede wszystkim, dzięki swej szerokiej, ocieplonej ramie i specyficznej, wieloszybowej (3-5 szyb) konstrukcji charakteryzują się wysokim poziomem izolacyjności, zarówno akustycznej, jak i termicznej.

Efekt ten dodatkowo pogłębia użycie wypełnienia przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, np. argonem. Dzięki temu pomieszczenie czy dom, zwłaszcza zbudowany w technologii pasywnej, udaje się ogrzać stosunkowo niskim kosztem. Można do tego wykorzystać na przykład ciepło słoneczne. Termoizolacyjność określa współczynnik przenikania ciepła Ug, im jest on niższy, tym okno posiada lepsze właściwości izolacyjne. Nowoczesne okna wyposażone są w szyby zespolone, mające wyższy współczynnik Lt, dzięki czemu są bardziej przejrzyste i wpuszczają do wnętrza więcej światła. Pokrycie powłoką niskoemisyjną zezwala zaś na zatrzymanie energii we wnętrzu budynku. Warto dodać, że aby uzyskać efekt zmniejszenia ilości docierających do wnętrza decybeli (współczynnik Rw), producenci okien zdecydowali się na różne kroki: zwiększenie grubości szyb, stosowanie szyb zawierających pomiędzy poszczególnymi warstwami szkła wklejoną folię PVB (laminacja), asymetryczne ustawienie tafli oraz zastosowanie specjalistycznych folii akustycznych.

Korzyści płynące z instalacji okien pasywnych

Opisaliśmy wstępnie konstrukcję i główne zalety okien pasywnych. Lepiej doświetlają pomieszczenia, zatrzymują energię cieplną we wnętrzach, skuteczniej izolują od hałasu. Namacalną korzyścią po instalacji takich okien będzie zmniejszenie wydatków na energię świetlną i ogrzewanie pomieszczeń. Ale to nie wszystko. Szyby zespolone są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe, a w wypadku stłuczenia nie rozsypują odłamków (tafle naklejane są na folię). Przekłada się to więc na realne bezpieczeństwo domowników. Zważywszy również sposób konstrukcji okna i zastosowane technologie (okucia), najczęściej są one zabezpieczone antywłamaniowo. Na koniec – stosowanie zaawansowanej technologii produkcji daje nam wysokiej jakości produkt. Jakość i funkcjonalność często potwierdzone są stosownym certyfikatem, co daje nam gwarancję dobrze wydanych pieniędzy.