drewniana podłoga - panele podłogowe

Podczas remontu mieszkania może się czasem okazać, że nie wystarcza zwykłe odświeżenie ścian, konieczna jest także zmiana podłoża, po którym będziemy się poruszać. Do tego czas nas goni, potrzeba szybkich i kompleksowych rozwiązań. Dlatego do pokrycia podłóg chętnie wybieramy panele z płyty HDF, mają bowiem sporo zalet.

Przede wszystkim są łatwe w montażu, kładzie się je szybko, a ich przeznaczenie można dobrać do przeznaczenia pomieszczenia (w sypialni, gdzie chodzimy mniej, można położyć te o niższej klasie ścieralności). Jest to rozwiązanie trwałe; panele bywają wzmacniane specjalistycznym rdzeniem, impregnowane środkami wodoodpornymi lub grzybobójczymi, te najwyższej jakości nie wypaczają się i nie blakną pod wpływem światła słonecznego. Brakuje im jednak prestiżu i efektu oryginalności, imitują tylko faktury naturalnych materiałów, a deseń na nich jest powtarzalny. Trzeba je również wyciszyć, aby podczas chodzenia nie słyszeć charakterystycznego stukania. Rzadko które również nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka.

Dlatego pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się podłogi winylowe, zarówno w postaci paneli, jak i płytek. Przede wszystkim – są miękkie i ciepłe w dotyku, często antystatyczne i antypoślizgowe. Na tyle jednak twarde, że oprą się pazurom zwierząt domowych. Ponadto mają doskonałe właściwości akustyczne i odporność na wilgotność, przez co bez obaw można je czyścić mokrym mopem oraz instalować w łazience czy kuchni. Bez obaw można je również położyć w pokoju dziecinnym, bo wiadomo, że tam często trzeba czyścić podłogi, a te muszą mieć niebywałą wprost żywotność. Czasy, kiedy winyl na podłodze kojarzył się z tandetną wykładziną typu gumoleum, bezpowrotnie minęły. Dzisiejsze podłogi winylowe są komfortowe, niemal idealnie imitujące kamień czy drewno, do tego trwałe, odporne na eksploatację i niesprzyjające warunki i można je instalować na tzw. klik lub kleić – ze sobą i do podłoża. To naprawdę dobra alternatywa dla zwykłych paneli HDF.