81

Porządek, ergonomia, dużo miejsca, a mało ozdób i kolorów. Dzisiaj minimalizm w aranżacji wnętrz mieszkań jest niezwykle modny. Można go osiągnąć na wiele sposobów i wcale nie musi oznaczać tylko zimnego i surowego stylu.

Nowoczesność i prostota

Minimalistyczny charakter mieszkania to zarówno kwestia wyglądu, jak i funkcjonalności. Brak wielu ozdób i drobnych elementów, monochromatyczne kolory – zazwyczaj biel i szarość – sprawiają wrażenie porządku i w dużym stopniu rzeczywiście pomagają w jego utrzymaniu. Meble o prostych, geometrycznych kształtach zapewniają więcej przestrzeni, są praktyczne i ergonomiczne. Wszelkie elementy wystroju, w tym np. pojemniki na żywność, oprócz swej podstawowej funkcji, są także częścią całej aranżacji. Wszystko musi być przemyślane. Ograniczenie kolorów i ozdób pomaga również w odpowiednim wkomponowaniu i dopasowaniu poszczególnych mebli i innych elementów wnętrza. Zatem mniej znaczy nie tylko więcej, ale i łatwiej.

Przestrzeń i światło

Aby osiągnąć stylowy, minimalistyczny wygląd wnętrza musimy pamiętać o najważniejszych elementach, które taki efekt tworzą. Nawet na małym metrażu więcej przestrzeni, nawet tylko optycznie, można osiągnąć poprzez dodanie takich rzeczy, jak szklane zabudowy cz drzwi. Ponadto szkło zapewnia więcej światła naturalnego w ciągu dnia, co doskonale podkreśla atuty wnętrza. Warto również pomyśleć o jakimś wyrazistym dodatku – lampie, obrazie czy oryginalnym meblu, który w minimalistycznej aranżacji będzie prezentował się znakomicie i nada wnętrzu charakteru. Nie trzeba wiele, aby urządzić mieszkanie nowocześnie, stylowo i z pomysłem.