101

Podczas wykończania mieszkania często stajemy przed trudnymi wyborami. Jednym z nich jest to, jakie okna powinniśmy wybrać. Co powinniśmy wiedzieć o rodzajach okien i jak dopasować je do naszych potrzeb?

W dzisiejszych czasach sprawdzeni producenci dbają o wszystkie podstawowe cechy, w tym oczywiście estetyczny wygląd, trwałość i funkcjonalność okien, bez względu na materiał, z którego zostały wykonane. Tak czy inaczej, okna drewniane i plastikowe mają swoje szczególne cechy. Od nich oraz od naszych  indywidualnych preferencji zależeć będzie wybór.

Główne cechy

Okna drewniane zachwycają naturalnym wyglądem i potrafią nadać całemu budynkowi niepowtarzalnego uroku. Są bardzo eleganckie, szczelne i trwałe, świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Ich zaletą jest również to, że wykonane są z materiałów ekologicznych. Należy pamiętać, że okna drewniane wymagają regularnej konserwacji, co może dla wielu z nas stanowić pewną niedogodność. Plusem z kolei jest możliwość samodzielnego naprawienia ewentualnych uszkodzeń.

W przypadku okien plastikowych poziom estetyki oraz szczelności – zarówno cieplnej, jak i akustycznej – jest równie wysoki. Dodatkowym atutem jest to, że nie zmieniają koloru i nie blakną pod wpływem słońca. Są jednak mniej trwałe i trzeba pomyśleć o wymianie dużo wcześniej niż w przypadku okien drewnianych. Nie wymagają konserwacji, wystarczy tylko czyszczenie, ale samodzielna naprawa w przypadku uszkodzenia jest niemożliwa.

Ciężko jednoznacznie zweryfikować, który rodzaj okien jest najlepszy. Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na podstawowe parametry, jak szczelność i ochrona akustyczna, a także skorzystać z usług doświadczonego i sprawdzonego producenta.